بنتلی تولید پیشرانه‌ هشت سیلندر ۶.۷۵ لیتری خود را متوقف می‌کند | P30Tech


                                                بنتلی تولید پیشرانه‌ هشت سیلندر ۶.۷۵ لیتری خود را متوقف می‌کند

بنتلی اعلام کرده که به زودی به تولید پیشرانه‌ی عظیم ۶.۸ لیتری و ۸ سیلندر پایان خواهد داد. این پیشرانه که در خودروی سوپرلوکس مولسان به کار رفته است، با نمونه‌ی پیشرفته‌تر ۱۲ سیلندر جایگزین خواهد شد. برای اطلاع از جزئیات این خبر با زومیت همراه باشید.


پیشرانه‌ی ۶.۸ لیتری بنتلی با توان بسیار بالا و صدایی شبیه به پیشرانه‌های بخار کشتی‌ها، بنتلی مولسان بیشتر به نیروگاه متحرک شباهت دارد. اما این پیشرانه‌ی ۵۷ ساله که بنتلی آن را «3/4 6» می‌نامد، به زودی از خط تولید خارج خواهد شد. ولفگانگ درهیمر مدیر عامل بنتلی، پیشرانه‌ی عظیم پرچمدار خود را در نقطه‌ی پایان توصیف کرد و از نمونه‌ی جدیدتر ۱۲ سیلندر برای نسل آتی مولسان خبر داد. البته درهیمر در خصوص زمان معرفی این خودرو به همراه پیشرانه‌ی جدید خود، صحبتی نکرد.

پیشرانه‌های حجیم و هشت سیلندر مخصوص بریتانیایی‌ها که به L-Series معروف هستند، در سال ۱۹۵۹ معرفی شدند و بنتلی و رولزرویس بزرگترین مشتریان این گونه از پیشرانه‌ها بودند. اما پس از مالکیت رولزرویس توسط بی‌ام‌و در دهه‌ی ۹۰، خودروساز باوریا تصمیم به عدم استفاده از این پیشرانه گرفت و آن را با نمونه‌ی پیشرفته‌تر ۴.۴ لیتری V8 تعویض نمود. اما فولکس واگن (مالک بنتلی) یک سال پس از این حرکت بی‌ام‌و، نمونه‌ی بروز شده‌ی پیشرانه‌ی L-Series‌ را برای استفاده در پرچمدار‌های خود معرفی کرد. نکته‌ی جالب در این خصوص فروش ضعیف رولزرویس‌های مجهز به پیشرانه‌ی ۴.۴ لیتری بود که این مساله بی‌ام‌و را وادار به بهره بردن از نمونه‌ی ۱۲ سیلندر جدیدی کرد. ظاهرا تعداد سیلندر و حجم موتور از اولویت‌های خریداران خودروهای سوپرلوکس است.

بنتلی مولسان

پیشرانه‌ی عظیم هشت سیلندر بنتلی برای اولین بار در سال ۱۹۵۹ در مدل S2 در کنار رولزرویس سیلور کلود II به کار گرفته شده بود که از دو کاربراتور بهره می‌برد. پس از مدتی بلوک آلومینیومی این پیشرانه تحت بهینه‌سازی‌هایی قرار گرفت و میل‌سوپاپ‌ها نیز برای استفاده از سیستم زمان‌بندی متغیر سوپاپ‌ها با نمونه‌‌های جدید‌تری تعویض شدند. این پیشرانه هم‌چنین تا سال ۱۹۸۳ به سیستم‌های غیر‌فعال‌سازی سیلندر و توربوشارژر نیز مجهز شد. آخرین نسل پیشرانه‌ی کهنه‌کار بنتلی در سال ۲۰۱۵ با دو توربوشارژر  و طراحی جدید سرسیلندر معرفی شد که توانایی تولید ۵۳۰ اسب بخار توان در کنار گشتاور فوق‌العاده‌ی ۸۱۱ پوند فوت در دور موتور ۱۷۵۰ دور بر دقیقه را داشت.

باید در نظر داشته باشید که پیشرانه‌‌ی L-Series با نمونه‌ی ۴ لیتری هشت سیلندر DOHC که در فلایینگ اسپر و کانتیننتال جی‌تی به کار رفته است، تفاوت‌های زیادی دارد. صنعت خودرو هم‌چنان راه‌حل‌های متنوعی برای مدرن‌سازی پیشرانه‌های قدیمی دارد که در این خصوص می‌توان به استفاده از تزریق مستقیم سوخت در پیشرانه‌ی ۸ سیلندر عظیم شورولت توسط جنرال موتورز و کاربرد سیستم پیشرفته‌ی cam-in-cam برای ارایه‌ی زمان‌بندی متغیر بهتر در پیشرانه‌ی ۱۰ سیلندر وایپر توسط دوج، اشاره کرد. اما درهیمر در خصوص پیشرانه‌ی پا به سن گذاشته‌ی خود اعلام کرد که دیگر بنتلی و فولکس واگن قصد ارتقای آن را ندارند توسعه‌ی نمونه‌ی جدید‌تر کمک بیشتری به این شرکت خواهد کرد. 

البته با توجه به این موضوع که مولسان ۲۰۱۷ به تازگی معرفی شده است، ظاهرا حداقل چند سالی با نسل جدید مولسان و پیشرانه‌ی جدید آن فاصله خواهیم داشت.


وبسایت پی سی تک | تخصصی ترین مرکز جمع آوری و ارایه اخبار ، آموزش و مطالب دنیای آی تی و فناوری می باشد . هدف ما در این سایت ارایه برترین مطالب در حوزه فناوری اطلاعات و تکنولوژی می باشد و سعی ما در این است که از برترین و معتبرترین پایگاههای اینترنتی ایران و جهان جدیدترین اخبار و آموزشها را در اختیار کاربران قرار دهیم و روز به روز بر تعداد منابع ما افزوده خواهد شد .


مشاهده منبع خبر
رای:
1
هفته‌نامه ۶۸: از انتشار Overwatch تا افتخارآفرینی ...
ZenBo روبات خانگی ایسوس معرفی شد ...

محبوبترین مطالب

ددپول  Deadpool (رایان رینولدز) ابر قهرمانی است بسیار شوخ، او پیش از اینکه یک ابرقهرمان باشد یک نظامی بود که دچار یک بیماری لاعلاج میشود و تصمیم میگیرد توسط کسانی که مدعی هستند میتوانند بیماری او را د...
چگونه ریاضیدانان بزرگ همانند استفان هاوکینگ و آلبرت اینشتین چگونه می‌توانند مسیر خود را از درک مفاهیم اساسی ریاضی شروع کنند و در نهایت به جایگاهی برسند که ...
یکی از جالب‌ترین ویژگی‌های روبات ZenBo، امکان اتصال به دستگاه‌های هوشمند درون خانه و وسایل سنتی فناوری است. شما به کمک این روبات می‌توانید م...