اوراکل در دادگاه از پس گوگل بر نیامد، خسارت 9 میلیارد دلاری منتفی شد | P30Tech


 پس از چند روز بررسی سفت و سخت این پرونده، دادگاه فدرال سانفرانسیسکو اعلام کرد که سی و هفت API جاوا که در اندروید به کار گرفته شده، توسط استفاده ی منصفانه محافظت شده است و بنابراین گوگل نیازی به گرفتن گواهی از اوراکل برای استفاده از این کد ها نداشته است. به نظر میرسد سرانجام جنگ 6 ساله ی نزاع بر سر پتنت ها بین دو کمپانی اوراکل و گوگل به پایان رسیده است هر چند پیش بینی میشد که دادخواست اوراکل که اخیرا به دادگاه ارائه شد بی نتیجه بماند.

صاحبان جاوا در این دادخواهی به دنبال دریافت خسارت 9.3 میلیارد دلاری از گوگل بودند و ادعا میکردند که گوگل با استفاده ی غیر قانونی از پتنت ها به این مبلغ به آنها خسارت وارد کرده است و در عوض برای خود درآمد کسب کرده است. در جریان این مرافعه ، گوگل به شدت به اریک اشمیت که در حال حاضر رئیس کمپانی آلفابت است و پیش از این هنگامی که توسعه ی جاوا آغاز شده بود در کمپانی Sun Microsystems مشغول کار بود، تکیه کرده بود. اشمیت شهادت داد که ترویج و استفاده از API های جاوا آزاد و رایگان است و به صورت جداگانه از جاوا به فروش نمیرسند. اوراکل سال 2010 کمپانی Sun Microsystems را در اختیار خود گرفت و این دقیقا همان سالی بود که اوراکل شروع به متهم کردن گوگل به علت وارد کردن خسارات به این کمپانی کرد. همان طور که گفته شد سال 2012 دادگاه رای را به سود گوگل صادر کرد و طبق آن حکم کدهای API شامل قانون کپی رایت نمیشدند و بعد از آن اوراکل با رای دادگاه تجدید نظر مجددا پرونده را بر روی کار آورد.

اوراکل چندین بار در جریان دادگاه اعلام کرد که گوگل 11500 خط از کد ها را برای استفاده در اندروید کپی کرده است و اوراکل این عمل گوگل را " میانبر زدن در مخارج اوراکل" خطاب کرد. غول جستجو در جواب این ادعا گفت ضمن اینکه استفاده از زبان جاوا رایگان و آزاد است ، گوگل کد ها را کپی نکرده است. در واقع گوگل با ایجاد تغییراتی در کد ها باعث شده است تا استفاده از آنها منصفانه به شما برود . گوگل در ادامه ی بحث اضافه کرد که "لری الیسون" مدیر اوراکل خود از طرفداران اندروید بوده است اما پس از آنکه در استفاده از کد های جاوا در گوشی هوشمند خود ناتوان ماند تغییر نگرش داد . پس از رای دادگاه مبنی بر استفاده منصفانه ی گوگل از کد های جاوا، گوگل بیانیه ی زیاد را منتشر کرد:

" حکم امروز این بود که استفاده از کد های API جاوا منصفانه بوده است و این یک پیروزی دیگر برای اکوسیستم اندروید، جامعه ی برنامه نویسی جاوا و توسعه دهندگان نرم افزار که متکی به زبان برنامه نویسی باز و آزد هستند و به دنبال نوآوری برای مشتریان هستند، محسوب میشود. "

نظر شما درباره ی پیروزی گوگل در دادگاه در مقابل اوراکل چیست؟


وبسایت پی سی تک | تخصصی ترین مرکز جمع آوری و ارایه اخبار ، آموزش و مطالب دنیای آی تی و فناوری می باشد . هدف ما در این سایت ارایه برترین مطالب در حوزه فناوری اطلاعات و تکنولوژی می باشد و سعی ما در این است که از برترین و معتبرترین پایگاههای اینترنتی ایران و جهان جدیدترین اخبار و آموزشها را در اختیار کاربران قرار دهیم و روز به روز بر تعداد منابع ما افزوده خواهد شد .


مشاهده منبع خبر
رای:
1
اوراکل در دادگاه از پس گوگل بر نیامد، خسارت 9 میلی...
تماشا کنید | آهنربا چه تاثیری بر روی آيفون خواهد گ...

محبوبترین مطالب

ددپول  Deadpool (رایان رینولدز) ابر قهرمانی است بسیار شوخ، او پیش از اینکه یک ابرقهرمان باشد یک نظامی بود که دچار یک بیماری لاعلاج میشود و تصمیم میگیرد توسط کسانی که مدعی هستند میتوانند بیماری او را د...
چگونه ریاضیدانان بزرگ همانند استفان هاوکینگ و آلبرت اینشتین چگونه می‌توانند مسیر خود را از درک مفاهیم اساسی ریاضی شروع کنند و در نهایت به جایگاهی برسند که ...
یکی از جالب‌ترین ویژگی‌های روبات ZenBo، امکان اتصال به دستگاه‌های هوشمند درون خانه و وسایل سنتی فناوری است. شما به کمک این روبات می‌توانید م...