قوی ترین پاسپورت های جهان متعلق به کدام کشورها هستند؟ | P30Tech


 قوی ترین پاسپورت های جهان متعلق به کدام کشورها هستند؟

به محض اینکه صحبت از مسافرت به خارج از کشور پیش کشیده می شود، بحث رفتن روادید و پاسپورت هم به میان خواهد آمد. معمولا کشورهای جهان تلاش می کنند تا با برقراری روابط و قراردادها با یکدیگر، رفت و آمد مسافران را بین مرزهای هم آسان تر کنند. چنین کاری علاوه بر اینکه باعث افزایش گردش مسافران بین کشورها می شود، درآمدهای بسیار زیادی را نیز از جهت جلب توریست در اختیار هر دو طرف قرار خواهد داد. با این حال همواره مشکلاتی نیز در این بین وجود دارند که باعث قدرتمند تر شدن برخی از پاسپورت ها و ضعیف تر شدن بعضی دیگر به نسبت هم می شوند. برای مثال توان مالی یک کشور و سابقه مثبت آن در جامعه جهانی باعث افزایش اعتبار پاسپورت شهروندان آن شده و در طرف دیگر نیز جنگ های داخلی و خارجی و نا امنی ها باعث تضعیف موقعیت شهروندان یک کشور در جهان خواهد شد. اما بد نیست نگاهی داشته باشیم به رده بندی پاسپورت های جهان و ببینیم چه شهروندان چه کشورهایی دارای قوی ترین پاسپورت های جهان هستند.


بر اساس رده بندی هایی که شرکت معتبر بین المللی Henley & Partners به صورت سالیانه منتشر می کند می توان به تحلیل وضعیت پاسپورت های همه کشورهای جهان پرداخت. با این حساب باید کشور آلمان را دارای قدرتمندترین پاسپورت در بین کشورهای جهان دانست و پس از آن سوئد با اختلاف بسیار کمی در جایگاه دوم قرار می گیرد. از بین نکات قابل توجه فهرست رده بندی برترین پاسپورت های جهان، می توان به قرار گرفتن کشور یونان در جایگاه هفتم با وجود مشکلات متعدد مالی که برای آن به وجود آمده، جایگاه 50 برای واتیکان که بیشتر از آنکه یک کشور باشد مشابه یک شهر است و قرار گرفتن جزایر سلیمان در رده 56 اشاره کرد. در انتهای فهرست سال 2016 هم افغانستان، پاکستان و عراق قرار دارند که متاسفانه هر سه از کشورهای همسایه ما هستند و نشان دهنده نا امنی و بسیاری از مشکلات دیگر در آنهاست. جدول رده بندی 10 پاسپورت برتر جهان در سال 2016 به صورت زیر است:

رتبه

کشور

امتیاز

1

آلمان

177

2

سوئد

176

3

فنلاند

فرانسه

ایتالیا

اسپانیا

بریتانیا

175

4

بلژیک

دانمارک

هلند

ایالات متحده

174

5

اتریش

ژاپن

سنگاپور

173

6

کانادا

ایرلند

کره جنوبی

لوکزامبورگ

نروژ

پرتغال

سوئیس

172

7

یونان

نیوزلند

171

8

استرالیا

169

9

مالت

168

10

مجارستان

چک

ایسلند

167

اما بد نیست نگاهی هم به رده بندی سال 2015 این موسسه بیندازیم. با مشاهده این فهرست می توان تغییرات صورت گرفته در سیاست های داخلی و خارجی کشورها را مشاهده کرد و همچنین تحلیل هایی بر اساس تلاش هر یک (به خصوص کشورهای دارای رتبه های ضعیف) در جهت بهبود وضعیت بین المللی خود انجام داد. جدول رده بندی 10 پاسپورت برتر جهان در سال 2015 به صورت زیر است:

رتبه

کشور

امتیاز

1

آلمان

بریتانیا

175

2

سوئد

فنلاند

ایالات متحده آمریکا

172

3

فرانسه

دانمارک

ژاپن

کره جنوبی

لوکزامبورگ

هلند

نروژ

ایتالیا

171

4

بلژیک

نیوزلند

اسپانیا

کانادا

پرتغال

170

5

اتریش

ایرلند

سوئیس

سنگاپور

169

6

استرالیا

168

7

یونان

مالت

167

8

ایسلند

چک

164

9

مالزی

مجارستان

163

10

اسلواکی

162

توضیح اینکه امتیاز کشورها بر اساس امکان سفر شهروندان هر یک از آنها به سایر کشورهای دنیا بدون نیاز به ویزا در نظر گرفته شده و برای مثال امتیاز 176 برای سوئد یعنی اینکه شهروندان این کشور می توانند بدون آنکه نیازی به ویزا داشته باشند به 176 کشور جهان سفر کنند. متاسفانه رتبه کشور ایران در این جدول به هیچ عنوان چشمگیر نیست و در سال 2016 ایران با 57 امتیاز به همراه کشورهای اتیوپی، اریتره، نپال، سودان و فلسطین در رده 98 جهان قرار دارد. پایین تر از کشور ما نیز به جز افانستان، پاکستان و عراق، کشورهای سومالی، سوریه و لیبی قرار می گیرند که وضعیت آنها به شدت وحشتناک است و به همین دلیل تاسف ما به دلیل قرار گرفتن پاسپورت ایران در این جایگاه دو چندان خواهد شد. امیدواریم در سال های آینده با افزایش تعاملات بین المللی و نقش آفرینی مثبت ایران در سطح جهان، شاهد ارتقای این رتبه باشیم.


وبسایت پی سی تک | تخصصی ترین مرکز جمع آوری و ارایه اخبار ، آموزش و مطالب دنیای آی تی و فناوری می باشد . هدف ما در این سایت ارایه برترین مطالب در حوزه فناوری اطلاعات و تکنولوژی می باشد و سعی ما در این است که از برترین و معتبرترین پایگاههای اینترنتی ایران و جهان جدیدترین اخبار و آموزشها را در اختیار کاربران قرار دهیم و روز به روز بر تعداد منابع ما افزوده خواهد شد .


مشاهده منبع خبر
رای:
1
المپیک ریو 2016؛ ماموریت غیرممکن برای برزیل | P30T...
قوی ترین پاسپورت های جهان متعلق به کدام کشورها هست...

محبوبترین مطالب

ددپول  Deadpool (رایان رینولدز) ابر قهرمانی است بسیار شوخ، او پیش از اینکه یک ابرقهرمان باشد یک نظامی بود که دچار یک بیماری لاعلاج میشود و تصمیم میگیرد توسط کسانی که مدعی هستند میتوانند بیماری او را د...
چگونه ریاضیدانان بزرگ همانند استفان هاوکینگ و آلبرت اینشتین چگونه می‌توانند مسیر خود را از درک مفاهیم اساسی ریاضی شروع کنند و در نهایت به جایگاهی برسند که ...
یکی از جالب‌ترین ویژگی‌های روبات ZenBo، امکان اتصال به دستگاه‌های هوشمند درون خانه و وسایل سنتی فناوری است. شما به کمک این روبات می‌توانید م...