افتتاح درگاه ملی خدمات دولت هوشمند؛ اولین گام برای سرعت بخشیدن به فرآیندهای طاقت فرسای اداری | P30Tech


 افتتاح درگاه ملی خدمات دولت هوشمند؛ اولین گام برای سرعت بخشیدن به فرآیندهای طاقت فرسای اداری

یکی از بزرگترین شکایت های همه افرادی که سر و کارشان با امور اداری و دولتی گره می خورد، فرآیند های پیچیده و پیگیری های به ظاهرا بی پایانی است که باعث سر در گمی، کلافگی و البته از دست رفتن یک یا چندین روزی کاری برای به سرانجام رساندن آنها می شود. همیشه یکی از پیشنهاداتی که مطرح بوده و البته در کشورهای پیشرفته جهان از نظر ساختارهای اداری اجرا میشود، سامانه های یکپارچه برای پیگیری و اجرای این عملیات است که متاسفانه تا به حال در کشور ما اجرایی نشده بود. اما سرانجام پس از 32 ماه تلاش، درگاه ملی خدمات دولت هوشمند از این هفته آغاز به کار کرد.


یکشبنه گذشته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات طرح درگاه ملی خدمات دولت هوشمند را در مراسمی به صورت رسمی افتتاح کرد. او در گفت و گویی که توسط ایرنا بازتاب داده شده به اجرای این طرح با استفاده از امکانات داخلی به منظور حفظ امنیت بیشتر اشاره کرده و از تلاش دولت برای ارائه بهتر خدمات به مردم با استفاده از فناوری های نوین ارتباطی خبر داده است. بر اساس این گزارش، درگاه ملی به منظور استاندارد سازی و مدیریت یکپارچه ارائه خدمات دولتی به مردم و حرکت به سمت معماری سرویس گرا و خدمات محور ایجاد شده است.

درگاه مذکور در سه بخش خدمات دولت به مردم (C2G) را به کاربران ارائه می دهد که بخش اول آن پنجره جستجوی درگاه است که با بهره گیری از سه جویشگر بومی برای تسهیل دسترسی به خدمات فعالیت می کند. کاربر با استفاده از این جویشگرها می تواند سازمانی را که خدمت مورد نیاز وی را ارائه می دهد شناسایی کرده و اگر خدمت مذکور الکترونیکی بود نحوه دریافت آن را آگاه می شود و اگر الکترونیکی نبود چگونگی رسیدن به خدمت را شناسایی می کند. بخش دوم در بدنه اصلی درگاه ، قابلیت دسترسی به پرکاربرد ترین خدمات از قبیل سامانه پاسخگویی 591، ایران 141، خدمات شناسنامه ای، طرح ساماندهی مشاغل خانگی و خدمات پستی با استفاده از پرده نگارها و نیز پیوند های تصویری را برای کاربران فراهم می کند. بخش سوم به ارائه خدمات به صورت فهرست وار و تقسیم بندی موضوعی شامل آموزش و پژوهش، اطلاعات و ارتباطات، اقتصادی و مالی، امنیت و مدیریت بحران، امور بین الملل، امور داخلی کشور، انرژی، حقوقی و قضایی، حمل و نقل و شهرسازی، رفاه و تامین اجتماعی، سلامت و بهداشت، صنعت و تجارت، فرهنگی و اجتماعی و محیط زیست، منابع طبیعی و کشاورزی می پردازد. اکنون در این درگاه خدمات براساس فهرست دستگاه های دولتی و حاکمیتی ارایه دهنده خدمت میسر خواهد بود.

بر اساس راهنمایی که در وب سایت این سامانه به نشانی iran.gov.ir آمده، اطلاعات مورد نیاز برای دسترسی به خدمات دولتی هستند به 5 روش فراهم شده است:

1- دسترسی از طریق فهرست الفبایی خدمات

2- دسترسی از طریق جستجو: با جستجوی موضوع یا عنوان خدمات از طریق جویشگرهای بومی دسترسی به خدمت هم درون درگاه ملی وهم در شبکه ملی اطلاعات حاصل می‌شود.

3- دسترسی به خدمات پرکاربرد: خدماتی که بیشترین استفاده را داشته باشند به‌صورت هوشمند در بخش بالای درگاه در دسترس قرار می‌گیرد.

4- دسترسی از طریق 14 دسته موضوعی: در بسیاری از مواقع عنوان خدمت یا دستگاه ارائه‌دهنده خدمت برای متقاضی پوشیده است به همین منظور کلیه خدمات دولت در 14 دسته تقسیم‌بندی شده در این بخش در دسترس متقاضیان است. ترتیب ارائه خدمات بر اساس میزان تقاضا است.

5- دسترسی از طریق دستگاه اجرایی ارائه‌دهنده خدمت: آخرین بخش درگاه دسترسی بر اساس دستگاه ارائه‌دهنده خدمت است.در این بخش‌بر اساس دستگاه اصلی یا دستگاه‌های ذیل آن دسترسی به خدمات تأییدشده حاصل می‌شود.

پس از یافتن خدمات شناسنامه خدمت قابل‌مشاهده است و بسیاری از اطلاعات مفید برای دسترسی به خدمت شامل، شیوه ارائه خدمت، شرایط اخذ خدمت، مخاطبین خدمت، اطلاعات موردنیاز، فرآیند ارائه خدمت و در صورت الکترونیکی بودن پیوند دسترسی به خدمت الکترونیکی در دسترس قرارگرفته است.

 خدمات گسترده ای همچون تعویض شناسنامه، سرویس پست پیشتاز، خدمات بیمه ای و خدمات دستگاه های اجرایی همچون وزارت آموزش و پرورش، وزارت علوم، وزارت دادگستری، وزارت نیرو و قوه قضاییه جزو موارد تحت پوشش این درگاه می باشند.


وبسایت پی سی تک | تخصصی ترین مرکز جمع آوری و ارایه اخبار ، آموزش و مطالب دنیای آی تی و فناوری می باشد . هدف ما در این سایت ارایه برترین مطالب در حوزه فناوری اطلاعات و تکنولوژی می باشد و سعی ما در این است که از برترین و معتبرترین پایگاههای اینترنتی ایران و جهان جدیدترین اخبار و آموزشها را در اختیار کاربران قرار دهیم و روز به روز بر تعداد منابع ما افزوده خواهد شد .


مشاهده منبع خبر
رای:
1
۵ توصیه برای موفقیت بیشتر کسب و کارهای کوچک ...
افتتاح درگاه ملی خدمات دولت هوشمند؛ اولین گام برای...

محبوبترین مطالب

ددپول  Deadpool (رایان رینولدز) ابر قهرمانی است بسیار شوخ، او پیش از اینکه یک ابرقهرمان باشد یک نظامی بود که دچار یک بیماری لاعلاج میشود و تصمیم میگیرد توسط کسانی که مدعی هستند میتوانند بیماری او را د...
ایسوس در زمان رونمایی از لپ‌تاپ، گوشی هوشمند و روبات خود حرفی از هدست واقعیت مجازی به میان نیاورد. اما این کمپانی هدست "ASUS VR" را هم امروز در معرض دید...
یکی از جالب‌ترین ویژگی‌های روبات ZenBo، امکان اتصال به دستگاه‌های هوشمند درون خانه و وسایل سنتی فناوری است. شما به کمک این روبات می‌توانید م...
امروز رسما نمایشگاه کامپیوتکس تایوان کار خود را آغاز کرد و کمپانی ها از جدیدترین فناوری ها و محصولات خود در این گردهمایی بزرگ و مهم رونمایی میکنند. بدون شک ایسوس همواره یکی از فعال ترین کمپانی های فعا...