وب عمیق، از آنچه تصور می‌کنید مهم تر است | P30Tech


                                                وب عمیق، از آنچه تصور می‌کنید مهم تر است

در برهه‌ای از زمان زندگی می‌کنیم که اینترنت بیش از گذشته فراگیر شده است و از طرفی افراد به تبادل اطلاعات بیشتری در آن می‌پردازند. از این رو بحث امنیت این اطلاعات هم اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. در ادامه با زومیت همراه باشید تا ابعاد این امنیت را بررسی کنیم.


همیشه اخبار مربوط به خلاف‌های اینترنتی در بین عموم پیچیده است. یک نمونه از این ماجرا‌ها مربوط به وب‌سایت جاده‌ی ابریشم در سال ۲۰۱۳ بود که مدت‌ها تیر اخبار روزنامه‌ها شده بود. با این حال باز هم نگرانی درباره‌ی وب عمیق آن طور که باید و شاید، جدی گرفته نشده است.

وب عمیق چیست؟

اصطلاح وب عمیق یا وب تاریک اغلب به جای هم به کار برده می‌شوند؛ حال آن که مفهوم آن‌ها با هم فرق دارد. وب عمیق به اطلاعاتی گفته می‌شود که از دید موتورهای جستجو پنهان می‌مانند.

به عنوان مثال می‌توان به سیستم‌های مالی اشاره کرد یا برنامه‌هایی که از رمز عبور افراد محافظت می‌کند. به طور کلی از اطلاعاتی که پویا هستند و آدرس اینترنتی ثابتی ندارند به عنوان وب عمیق یاد می‌شود.

خود شما به عنوان یک کاربر اینترنت، هر روز با این مقوله سر و کار دارید. حساب ایمیل یا جیمیل شما، صورت‌حساب بانکی‌تان، اینترنت شرکت، پیام‌های توییتر، عکس‌هایی که به صورت خصوصی در فیس‌بوک آپلود می‌کنید، نمونه‌هایی از وب عمیق محسوب می‌شوند.

آمار دقیقی از گستردگی وب عمیق در دسترس نیست، اما محققان این طور برآورد کرده‌اند که اکثریت قریب به اتفاق فضای آنلاین به وب عمیق تعلق دارد.

از وب عمیق با نام‌های وب نامریی و وب پنهان هم یاد می‌شود. متضاد وب عمیق، "وب سطحی" است که محتوای آن توسط گوگل قابل جستجو است.

در وب عمیق حجمی از داده‌های خام وجود دارد که می‌تواند مربوط به منابع دولتی، داده‌های علمی دانشمندان یا شکلی از پایگاه داده‌‌ها باشد. هر چند که وب عمیق از مواردی که نام بردیم، مفهوم عمیق‌تری دارد!

وب تاریک چیست؟

وب تاریک زیرمجموعه‌ای از وب عمیق است. در وب تاریک شما نه تنها نمی‌توانید محتوا را از طریق جستجو پیدا کنید، بلکه از طریق آدرس وبسایت هم نمی‌توانید به آن دسترسی یابید. اینجا بخشی از اینترنت است که رسانه‌ها به آن مقر اشرار می‌گویند.

وب تاریک میزبان وبسایت هایی است که فعالیت های غیرقانونی می‌کنند. طی مطالعه‌ای که در رابطه با وب تاریک صورت گرفت، "دنیل مور" و "توماس رید" به این نتیجه رسیدند که بیش از نیمی از فعالیت‌های این سایت‌ها مربوط به کارهای غیرقانونی نظیر فروش اسلحه، خرید و فروش مواد مخدر، فعالیت های افراطی یا مبتذل هستند.

هر چند که وب تاریک راه حلی برای افراد خلافکار است تا بدون ترس از ردیابی به فعالیت‌های خود بپردازند، اما منحصر به آن‌ها نیست. گاه خبرنگارانی که اینترنت در کشور آن‌هابه شدت سانسور شده است از این ترفند استفاده می‌کنند.

ضمن این که موتور جستجوی داک داک گو نیز یک وب تاریک محسوب می‌شود؛ چرا که هیچ‌گونه اطلاعاتی از کاربرانش ذخیره نمی‌کند.

بیشتر سایت‌ها در وب تاریک از سیستم نرم افزاری تور (Tor) استفاده می‌کنند، اما سایت هایی هم هستند که از سیستم های I2P و Freenet استفاده کنند. برای دست‌یابی به این سایت‌ها لازم است که در حد یک متخصص نرم‌افزار مهارت داشته باشید. در خیلی از کشورها رفتن به وب های تاریک مشکل قانونی ندارد؛ اما استفاده از بعضی سرویس‌های وب تاریک، تبعات قانونی به همراه خواهد داشت.

استفاده از وب تاریک مانند تجربه‌ی روزهای اول اینترنت است. اغلب سایت‌ها ساختاری ابتدایی دارند و تنها تعداد محدودی موتور جستجو می‌توانند در پیدا کردن موضوع به خصوصی به شما کمک کنند.

بهترین روش برای پیدا کردن این سایت‌ها استفاده از دایرکتوری‌هایی مانند The Hidden Wiki است که لیستی از این سایت‌ها را در خود دارد. البته فرآیند آن بسیار آهسته پیش می‌رود و با مشکلات جانبی همراه است.

نیاز ما به وب عمیق

وب عمیق بخشی لازم و ضروری در فضای وب است؛ چرا که هر روز با آن سر و کار داریم، حتی اگر ساز و کار آن را درک نکنیم. طبیعتا از خیلی موارد می‌توان استفاده ی مثبت و منفی را با هم داشت؛ اما نمی‌توان گفت که مفاهیم به خودی خود بد و نادرست هستند.

نظر شما در مورد وب عمیق و وب تاریک چیست؟


وبسایت پی سی تک | تخصصی ترین مرکز جمع آوری و ارایه اخبار ، آموزش و مطالب دنیای آی تی و فناوری می باشد . هدف ما در این سایت ارایه برترین مطالب در حوزه فناوری اطلاعات و تکنولوژی می باشد و سعی ما در این است که از برترین و معتبرترین پایگاههای اینترنتی ایران و جهان جدیدترین اخبار و آموزشها را در اختیار کاربران قرار دهیم و روز به روز بر تعداد منابع ما افزوده خواهد شد .


مشاهده منبع خبر
رای:
1
چیلیوری وب‌سایت سفارش آنلاین غذا ...
ایرآسیا ایکس از پروازهای مستقیم تهران به کوالالامپ...

محبوبترین مطالب

ایسوس در زمان رونمایی از لپ‌تاپ، گوشی هوشمند و روبات خود حرفی از هدست واقعیت مجازی به میان نیاورد. اما این کمپانی هدست "ASUS VR" را هم امروز در معرض دید...
یکی از جالب‌ترین ویژگی‌های روبات ZenBo، امکان اتصال به دستگاه‌های هوشمند درون خانه و وسایل سنتی فناوری است. شما به کمک این روبات می‌توانید م...
 به تازگی سازندگان سری F1 یعنی اعضای شرکت بازی سازی Codemasters هواداران مسابقات سالانه ی فرمول یک را از دلتنگی نجات داده و به معرفی رسمی جدید ترین نسخه از این مجموعه یعنی بازی F1 2016 پرداخته اند. اث...
امروز رسما نمایشگاه کامپیوتکس تایوان کار خود را آغاز کرد و کمپانی ها از جدیدترین فناوری ها و محصولات خود در این گردهمایی بزرگ و مهم رونمایی میکنند. بدون شک ایسوس همواره یکی از فعال ترین کمپانی های فعا...