مقایسه:کدام کارت گرافیک ارزش خرید دارد؟ (توضیح کامل مشخصات به همراه نظر سنجی) مطلب ویژه | P30Tech


 

پیش از هر چیز،باید بگوییم که مقایسه این دو کارت گرافیک به منزله برابری آنها نبوده و تنها برای درک ارزش خرید،و بدین علت که تنها این دو کارت گرافیک از نسل پاسکال معرفی شده اند،آنها را در مطلب گنجانده ایم.

مشخصات فنی

GTX 1080

GTX 1070

نوع سیلیکون:

GP104-400

GP104-200

توان حرارتی:

180 وات

؟

هسته CUDA:

2560

2048

مقدار حافظه و نوع تراشه:

8GB GDDR5X

8GB GDDR5

توان عملیاتی:

9 ترافلاپ

6.5 ترافلاپ

رابط حافظه:

256 بیت

256 بیت

پهنای باند:

320 گیگابایت

256 گیگابایت

فرکانس موثر هسته (GPU):

1607~1733 Mhz

؟

رابط تغذیه:

یک عدد 8 پین

؟

فرکانس حافظه:

1 گیگاهرتز

8000 مگاهرتز

نوع معماری و لیتوگرافی:

16nm FinFET پاسکال

16nm FinFET پاسکال

قیمت:

599 دلار

379 دلار

قیمت نسخه Founders Edition:

699 دلار

449 دلار

 

اینک به سراغ دیگر موارد خواهیم رفت.در مرحله اول نتایج تست کارت گرافیک GTX 1080 را در بنچمارک 3DMark داریم.در صورتی که تا کنون موفق به مشاهده نتایج مورد نظر نشده اید،می توانید بر روی این لینک کلیک نمائید.در تست های 3DMark،کارت گرافیک GTX1080 در برابر GTX980TI قرار گرفته است.لازم به ذکر است که ما علاقه ی چندانی به مقایسه GTX1080/GTX1070 با پرچمداران مکسول نداریم.عموما پس از عرضه یک نسل جدید،مقایسه آن با مدل های پیشین صورت می گیرد.نمی توان گفت که این مسئله کار اشتباه و یا درستی است.هدف اصلی این مطلب،رسیدن به ارزش خرید هر دو کارت گرافیک است.در کنفرانس خبری انویدیا،هیچ گونه بنچمارکی به نمایش در نیامد.مدیر عامل این شرکت اما به طور مستقیم پرده از توان آن برداشت. آقای جن سون هوانگ در مورد کارت گرافیک GTX1080 گفت: این کارت گرافیک از دو عدد کارت گرافیک GTX980 در حالت SLI و همچنین کارت گرافیک گران قیمت  TITAN-Xقدرتمند تر است!به عبارت بهتر،قدرتمند ترین کارت گرافیک موجود در جهان (تا کنون).منظور از قدرتمند ترین،مقایسه بین کارت گرافیک های تک هسته ای است.چرا که AMD PRO DUO با دو هسته ی فیجی (Fiji) دارای توان عملیاتی بیش از 16 ترافلاپ است.

این در حالی است که نسخه مرجع از کارت گرافیک GTX 1080 با قیمت 599 دلار عرضه می گردد و خرید آن حتی از خرید دو عدد کارت گرافیک GTX980،بهتر است.یادتان باشد که منظور ما تائید سخنان آقای هوانگ نیست و تنها اطلاعات موجود و سخنان ایشان را عرض کردیم.فناوری 28 نانومتری تایتان و به طور کلی مسکول را در برابر لیتو گرافی 16 نانومتری داریم.تصاویری که از بنچمارکهای GTX980 و TITAN به نمایش در آمد،برای مقایسه حدودی سخنان آقای هوانگ با پرچمداران مکسول بود. (Faster Than 980 SLI).

به هیچ نمیتوانیم واقعیت مجازی را نادیده بگیریم.لذت انجام بازی در دقت 4K/UHD برای بسیاری ممکن نیست.سوئیچ موتور بازی بر روی این دقت،عدم دسترسی بسیاری از کاربران به مانیتورهای 4K و در نهایت قیمت بسیار بالای آنها موجب آن شده است کاربران و توسعه دهندگان،تا واقعیت مجازی را مهم تر از 4K بدانند.چندی پیش در یک مطلب به معرفی و نمایش نمودار پرفورمنس کارت گرافیک ها در زمینه واقعیت مجازی پرداختیم. Oculus حداقل کارت گرافیک برای استفاده از واقعیت مجازی را GTX970 و R9 290 می داند.لازم به ذکر است که کارت گرافیک مناسب برای VR در خانواده نوت بوک ها،دو عدد GTX980M در حالت SLI و یا یک عدد تراشه GTX980 کلاس دسکتاپ است که از سال گذشته به درون لپ تاپ ها راه پیدا کرده اند.

در تست های مورد نظر،انویدیا به همراه 3 فروند از پرچمداران خود یعنی GTX980/TI و تایتان،به خوبی ظاهر شد.پرچمدارن AMD اما با فاصله نسبتا کم از انویدیا،رتبه های بعد را از آن خود کردند.حال می دانید دلیل اشاره ما به این آزمون چه بود؟اگر سخنان آقای هوانگ را به عنوان مرجع قرار دهیم،کارت گرافیک GTX 1080 و GTX1070 از دو عدد کارت گرافیک GTX 980 در پیکر بندی SLI (در مقایسه با GTX1080) و TITAN X سریع تر هستند.تایتان در تست مورد نظر پرچمدار انویدیا بوده و رتبه نخست را به خود اختصاص داده است.منظور ما روشن است!اگر بخواهیم منصفانه و به دور از هر گونه تعصب نتیجه گیری نمائیم،GTX1080 و GTX1070 از پرچمداران حال حاضر AMD بسیار قوی تر هستند.در نتیجه متاسفانه باید گفت که خرید پرچمداران "کنونی" AMD به هیچ وجه توجیه اقتصادی ندارد.امیدواریم  که ستاره قطبی توانایی رقابت با پاسکال های سرکش را داشته باشد.

اما این مورد تنها مزیت مرتبط با واقعیت مجازی نیست.انویدیا مدعی آن شده است که کارت گرافیک GTX1080 تا 3 برابر سریعتر از تایتان ایکس در واقعیت مجازی عمل خواهد کرد.در برخی از مقالات به وات های مصرفی اشاره شده است.این منابع معتقدند که پاسکال بهره وری دو برابری به ازای هر وات مصرفی را ارائه می دهد.این ادعایی است که AMD در دو ماه اخیر در مورد "ستاره قطبی" داشته است.انویدیا از یک فناوری بهبود یافته در پاسکال استفاده کرده است.

انویدیا فناوری Simultaneous Multi-Projection را برای رندر بسیار قدرتمند واقعیت مجازی معرفی کرده است.بدین ترتیب 3 مانیتور با Aspect های واید یا الترا واید،می توانند از پیکربندی استفاده همزمان برخوردار شوند.در این نمایشگرها،16 نمای (viewports) مختلف پردازش و نمایش داده می شود. Simultaneous Multi-Projectionدقیقا همان بخشی است که GPU 3 فاز متفاوت هندسی را پردازش می کند.اما این فناوری امکانات دیگری هم خواهد داشت.به عنوان مثال می توان به سیستم کنترل اعوجاج و (Lends Matched Shading) اشاره کرد. Simultaneous Multi-Projection در هنگام رندر،فریم ها را کنترل می کند.بدین ترتیب که هر دو تصویر (چپ و راست) به صورت (Single Pass Stereo) اصلاح می شوند.

در قسمت بعدش شاهد نسخه جدید GPU Boost در پاسکال هستیم.این کارت گرافیک ها به GPU Boost 3.0 مجهز هستند.اطلاعات در این زمینه محدود است؛اما انویدیا اضافه کرده است که قابلیت اورکلاک در نسخه جدید بسیار بهبود یافته است.بالانس فرکانس پردازنده در کارت گرافیک GTX1080 برابر با 1607~1733 مگاهرتز است که انویدیا از سعود به فرکانس 2.0 گیگاهرتز نیز سخن گفته است.توان حرارتی GTX1080 نیز 180 وات اعلام شده است.انویدیا یک منبع تغذیه حداقل 500 واتی را برای کامپیوتر حامل پیشنهاد داده است.باز هم به طور دقیق مشخص نیست که اورکلاک تا سطح 2 گیگاهرتز از طریق چه سامانه ی خنک کننده ای امکان پذیر است.

GP104 اولین سیلیکونی است که از تراشه های حافظه GDDR5X بهره می برد.علاوه بر پهنای باند بیشتر،ظرفیت کلی گذرگاه نیز افزایش یافته است.حافظه های سریع تر به سوی پمپاژ های چهار تایی (QDR) حرکت کرده اند.بدین ترتیب گلوگاه در فرکانس هسته به حداقل رسیده است.تغییر سریع گذرگاه و واکشی حافظه ی بزرگتر نیز از دستاوردهای GDDR5X است.

این GP104 است که برای نخستین بار پل (Bridge) های جدید SLI در انویدیا را به خود می بیند.HB SLI فناوری جدیدی است که انویدیا اعلام کرده است:تغییرات بسیار زیادی در آن صورت پذیرفته است و دلیل اصلی آن بالا بردن پهنای باند و واکنش بوده است.پهنای باند در Multi GPU هم اکنون به دو برابر کارت گرافیک های مکسول می رسد.از سوی دیگر شاهد محدودیت در سازگاری HB هستیم.پاسکال در این زمینه به شدت شخصی شده است.پل های SLI آنچنان پیچیده نبوده و اطلاعات آنها محدود است.اما امیدواریم تا در آینده انویدیا اطلاعات دقیق تر از شیوه افزایش پهنای باند را در اختیار رسانه ها قرار دهد.

در این قسمت به ارزش خرید کارت گرافیک GTX1070 می پردازیم.خوب تا به اینجا می دانیم که GTX1070 از TITAN X سریعتر است.بهتر است کمی به عقب برگردیم.کارت گرافیک GTX TITAN X دارای عملکردی بهتر به نسبت خانواده Fury است.منظور از Fury کاملا مشخص است؛کارت گرافیک های Fury X و Fury.برتری تایتان در واقعیت مجازی با اختلاف نه چندان زیاد،در مقالات گذشته مورد بررسی سطحی قرار گرفته بود.خوب ذکر یک نکته در اینجا ضروری است؛بادتان باشد که انویدیا توان عملیاتی کارت گرافیک های خود را بر اساس پردازش هایی به طول 64 بیت اعلام می کند و این در حالی است که AMD توان پردازش در 32 بیت را مد نظر قرار داده و اعلام می کند.کارت گرافیک GTX1080 دارای توان پردازشی 9 TFLOPS و کارت گرافیک GTX1070 نیز از توان پردازشی 6.5 TFLOPS برخوردار است.این در حالی است که کارت گرافیک AMD PRO DUO با قیمت 1500 دلار عرضه می گردد و فراموش نکنیم که این کارت گرافیک از دو هسته Fiji به همراه حافظه های HBM بهره می برد.

توان کارت گرافیک AMD PRO DUO بیش از 300 وات است.یعنی چیزی در حدود دو برابر کارت گرافیک GTX1080.با وجود آنکه توان حرارتی GTX1070 هنوز اعلام نشده است،اما حدس آنکه مصرفی کمتر از GTX1080 را ارائه دهد،کار سختی نیست.نتیجه گیری با شما؛اما لازم می دانم که بحث قیمت را نیز برجسته نمایم.599 دلار در نیخه رفرنس برای GTX1080 و 379 دلار برای نسخه مشابه در کارت گرافیک GTX1070.یعنی با پیکربندی SLI در کارت گرافیک GTX1070 همچنان نه تنها مبلغ کمتری را به نسبت AMD PRO DUO پرداخت کرده ایم،بلکه پرفورمنسی بسیار بیشتر را در اختیار خواهیم داشت.و باز هم اضافه می کنم که توان حرارتی دو کارت GTX1070 را اگر 160 وات نیز مد نظر قرار دهیم،در پیکربندی SLI باز هم شاهد دمایی کمتر هستیم.

در این مطلب،به بررسی کارت گرافیک های جدید انویدیا پرداختیم.برای روشن کردن ارزش خرید،به طور شفاف پرچمداران سابق از مکسول و پرچمداران کنونی از AMD را مد نظر قرار دادیم.در پایان امیدواریم که معماری ستاره قطبی،کفه های ترازو را برابر کرده و رقیب سرسختی برای انویدیا باشد.فراموش نکنید که الویت اول کاربران،رقابت بین دو برند مذبور است.اینک سوال ما از شما این است:

کدام یک از کارت گرافیک های ذکر شده در مطلب هم اکنون دارای ارزش خرید بیشتری هستند؟


وبسایت پی سی تک | تخصصی ترین مرکز جمع آوری و ارایه اخبار ، آموزش و مطالب دنیای آی تی و فناوری می باشد . هدف ما در این سایت ارایه برترین مطالب در حوزه فناوری اطلاعات و تکنولوژی می باشد و سعی ما در این است که از برترین و معتبرترین پایگاههای اینترنتی ایران و جهان جدیدترین اخبار و آموزشها را در اختیار کاربران قرار دهیم و روز به روز بر تعداد منابع ما افزوده خواهد شد .


مشاهده منبع خبر
رای:
1
مقایسه:کدام کارت گرافیک ارزش خرید دارد؟ (توضیح کام...
آریو و هایس در ایران تاکسی می‌شوند ...

محبوبترین مطالب

ایسوس در زمان رونمایی از لپ‌تاپ، گوشی هوشمند و روبات خود حرفی از هدست واقعیت مجازی به میان نیاورد. اما این کمپانی هدست "ASUS VR" را هم امروز در معرض دید...
یکی از جالب‌ترین ویژگی‌های روبات ZenBo، امکان اتصال به دستگاه‌های هوشمند درون خانه و وسایل سنتی فناوری است. شما به کمک این روبات می‌توانید م...
 به تازگی سازندگان سری F1 یعنی اعضای شرکت بازی سازی Codemasters هواداران مسابقات سالانه ی فرمول یک را از دلتنگی نجات داده و به معرفی رسمی جدید ترین نسخه از این مجموعه یعنی بازی F1 2016 پرداخته اند. اث...
امروز رسما نمایشگاه کامپیوتکس تایوان کار خود را آغاز کرد و کمپانی ها از جدیدترین فناوری ها و محصولات خود در این گردهمایی بزرگ و مهم رونمایی میکنند. بدون شک ایسوس همواره یکی از فعال ترین کمپانی های فعا...