کرایه تاکسی مناطق تهران به گزارش سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی | P30Tech


                                                دید گرمایی با ماسک تنفسی مخصوص آتش نشانان

ماسکی که می‌تواند ضمن فراهم کردن هوای قابل تنفس امکان دیدگرمایی از میان فضای مملو از دود را برای آتش نشانان فراهم کند.

راه حل‌هایی برای راه رفتن آتش‌نشانان در آتش وجود دارد که بهترین آن‌ها استفاده از تصاویر حرارتی است که به واسطه‌ی دید در ناحیه فروسرخ امکان دیدن محیط را به فرد حتی در دود می‌دهد با این حال مشکلی که این ابزارها دارند حجم بزرگ و دستی بودن است که ضمن مشغول کردن یکی از دست‌های آتش نشان، توانایی حرکتی او را نیز محدود می‌کنند. راه حل جدیدی که برای این مشکل ارائه شده است، ماسک تنفسی است که قابلیت دید حرارتی را نیز در خود یکپارچه کرده است.

در حقیقت در طی یک آتش سوزی بیشترین چیزی که آتش نشانان را به خود مشغول می‌کند نه خود آتش بلکه دود حاصل از آتش است که می‌تواند موجب مرگ ناشی از خفگی با استنشاق دود شود. این مورد به ویژه در آتش سوزی مکان‌های بسته اهمیت پیدا می‌کند بنابراین اگر گرفتار یک آتش سوزی شدید به خطر دود هم فکر کنید چرا که بیشتر مرگ و میر‌ها بنا بر آمار انجمن محافظت برابر آتش از دود ناشی از آتش سوزی ناشی می‌شوند. از سوی دیگر وجود این دود میدان دید فرد را بسیار محدود می‌کند و این موجب می‌شود تا خطر ناشی از سقوط از ارتفاع – برای مثال از پلکان یا حفرات ناشی از آتش سوزی- یا تماس اتفاقی با یک سیم برق نیز به شدت افزایش پیدا کند.

از سال ۱۳۶۹ تاکنون دوربین‌های دید حرارتی که در طیف فروسرخ کار می‌کنند جان هزاران انسان را از خطر مرگ در اثر آتش سوزی حفظ کرده اند. این دوربین‌ها ضمن فراهم آوردن دید مناسب برای آتش نشانان امکان تشخیص خطرات یا آتش سوزی‌های پنهان را نیز برای آتش نشانان فراهم کرده است بنابراین می‌توان به وسیله‌ی آن‌ها ضمن پرهیز از خطر، هوشمندانه آتش را مغلوب کرد.

این دوربین‌ها به ویژه از زمان حملات یازده سپتامبر به شدت مورد توجه قرار گرفته‌اند و ابداعات و بهبودهای بسیار زیادی از آن زمان تا به حال به خود دیده‌اند به صورتی که هم اکنون می‌توان از نسخه‌های مخصوص تلفن‌های هوشمند تا نسخه‌های نظامی با دقت بالا یا مخصوص دید در شب را به خوبی در کاربردهای مختلف دید و حتی با قدری دست و دلبازی، برخی از آن‌ها را خریداری کرد.

البته این ابزارها خالی از عیب هم نیستند و اولین ایراد بزرگ آن‌ها قیمت بالای آن هاست، ضمن این که در بهترین حالت شما ابزاری خواهید داشت که می‌بایست با یک دست آن‌ها را حمل کنید، که به ویژه زمانی که می‌خواهید چیزهای دیگری هم به همراه داشته باشید کار سختی است. البته انواع سوار شونده بر روی کلاه این ابزار نیز موجود است که بازهم مشکل سنگینی و بزرگی بیش از حد را با خود به همراه دارند.

ابزار جدید که در شکل بالا مشاهده می‌کنید که ماسک است که ادعا می‌کند تمامی این مشکلات را حل کرده و به راه حلی مناسب برای مشکل دست یافته است. این ابزار یک ماسک "تمام صورت" است که یک دروبین حرارتی زنده و سبک وزن را در کنار یک نمایشگر درونی با خود به همراه دارد. دوربین این ماسک می‌تواند تصاویری با وضوح تصویر ۱۵۰ در ۱۲۰ را با نرخ ۹ فریم بر ثانیه فیلم برداری کرده و در نمایشگر داخلی به نمایش بگذارد. به گفته‌ی سازنده‌ی این ماسک، این سامانه تا ۴ ساعت کار می‌کند و از قابلیت تنظیم دمای کارکردی، ۴ رابط کاربری مختلف و ضبط ۴ ساعته ویدیو نیز برخودار است.

این محصول در حال حاضر به طور ویژه برای کمک به آتش نشانان طراحی شده است و تاییدیه‌ی استانداردهای جهانی EN/NFPA/NIOSH را نیز به زودی دریافت خواهد کرد.

به گفته‌ی سرپرست تیم سازنده، فراهم آورند دید حرارتی اولین گام در این مسیر بوده است و چالش‌های دیگری نیز بر سر راه ساخت این ماسک قرار داشته که طراحی ساده بدون تداخل با دیگر تجهیزات آتش نشانان، محدود نکردن میدان دید آتش نشانان و فراهم آوردن بستری مناسب برای توسعه‌های بعدی دستگاه در آینده نیز وجود داشت که در طی تولید این محصول در نظر گرفته شده اند. متاسفانه تاکنون قیمتی برای این محصول اعلام نشده است بنابراین اگر قصد تهیه‌ی یکی از این ماسک‌ها را دارید باید قدری صبر پیشه کنید!


وبسایت پی سی تک | تخصصی ترین مرکز جمع آوری و ارایه اخبار ، آموزش و مطالب دنیای آی تی و فناوری می باشد . هدف ما در این سایت ارایه برترین مطالب در حوزه فناوری اطلاعات و تکنولوژی می باشد و سعی ما در این است که از برترین و معتبرترین پایگاههای اینترنتی ایران و جهان جدیدترین اخبار و آموزشها را در اختیار کاربران قرار دهیم و روز به روز بر تعداد منابع ما افزوده خواهد شد .


مشاهده منبع خبر
رای:
1
دید گرمایی با ماسک تنفسی مخصوص آتش نشانان ...
کرایه تاکسی مناطق تهران به گزارش سازمان مدیریت و ن...

محبوبترین مطالب

ددپول  Deadpool (رایان رینولدز) ابر قهرمانی است بسیار شوخ، او پیش از اینکه یک ابرقهرمان باشد یک نظامی بود که دچار یک بیماری لاعلاج میشود و تصمیم میگیرد توسط کسانی که مدعی هستند میتوانند بیماری او را د...
چگونه ریاضیدانان بزرگ همانند استفان هاوکینگ و آلبرت اینشتین چگونه می‌توانند مسیر خود را از درک مفاهیم اساسی ریاضی شروع کنند و در نهایت به جایگاهی برسند که ...
ایسوس در زمان رونمایی از لپ‌تاپ، گوشی هوشمند و روبات خود حرفی از هدست واقعیت مجازی به میان نیاورد. اما این کمپانی هدست "ASUS VR" را هم امروز در معرض دید...
یکی از جالب‌ترین ویژگی‌های روبات ZenBo، امکان اتصال به دستگاه‌های هوشمند درون خانه و وسایل سنتی فناوری است. شما به کمک این روبات می‌توانید م...