هر آنچه که درباره ی فناوری شارژ فوق سریع VOOC باید بدانید | P30Tech


 هر آنچه که درباره ی فناوری شارژ فوق سریع VOOC باید بدانید

یکی از فناوری هایی که امروزه در دنیای گوشی های هوشمند مورد توجه قرار میگیرد فناوری های شارژ سریع هستند که در حال حاضر چندین نوع از آن تولید شده و در برخی مدل ها استفاده میشوند و تمامی پرچمداران 2016 و برخی میان رده ها از این فناوری بهره مند هستند اما نوع و عملکرد آن ها کمی با هم متفاوت است. بیشترین کمبودی که در گوشی های هوشمند امروزی حس میشود کمبود یک باطری با طول عمر چند روزه است و اکثر گوشی های هوشمند حداکثر دو روز کاربر را همراهی میکنند. به نظر میرسد سازندگان هنوز راه حلی را برای حل این مشکل پیدا نکرده اند اما از سوی دیگر سعی کرده اند تا توسط فناوری های شارژ سریع، باطری را در کمترین زمان ممکن شارژ کنند. مدتی پیش اوپو کمپانی نام آشنای چینی فناوری شارژ فوق سریع خود را با عنوان VOOC معرفی کرد که توجه بسیاری از کاربران را بر انگیخت. در اینجا میخواهیم نگاهی به نحوه ی کار و جزئیات این فناوری منحصر به فرد بیاندازیم


 

 شارژ سریع چگونه کار میکند؟

قائده ی کلی سیستم شارژ کردن ساده است. نیروی مصرفی گوشی های هوشمند توسط باطری ها تامین میشود. زمانی که باطری خالی میشود نیاز به شارژ شدن دارد و این همان زمانیست که شما گوشی خود را توسط شارژر به پریز برق متصل میکنید و شارژر انرژی از دست رفته را به باطری بر میگرداند. انرژی که به باطری تزریق میشود با وات اندازه گیری میشود و وات بیشتر به معنای انرژی و نیروی بیشتر است و نیروی زیاد میتواند باطری را سریعتر شارژ کند. این فرآیند ساده ی سیستم شارژ کردن باطری گوشی های هوشمند است.

همان گونه که گفته شد نیروی برق توسط وات اندازه گیری میشود و وات توسط تکثیر لحظه ای با واحد آمپ توسط ولتاژ که با ولت اندازه گیری میشود، مورد مقیاس قرار داده میشود. این بدین معناست که وقتی شما به نوشته ی های ریز چاپ شده ی روی شارژرگوشی خود نگاه کنید با اعدادی مانند 5V – 2A یا 9V – 2A روبرو میشوید.

پورت های یو اس بی 2.0 معمولی با مقدار 5V و 0.5A  که به معنی 2.5 وات است کار میکنند. شارژری که با مقدار 5V و 2A کار میکند میتواند 10 وات توان تولید کند اما یک شارژر سریع با مقدار 9V و 1.67A کار میکند که نتیجه ی آن تولید 15 وات توان  است. یکی از تفاوت های اساسی بین فناوری شارژ فوق سریع اوپو که VOOC نام دارد با دیگر فناوری های شارژ سریع این است که VOOC از سطوح بیشتری نسبت به شارژر های سریع فعلی که از ولتاژ های بیشتری برخوردار هستند، بهره میبرد. بنابراین این فناوری به جای 9V و 1.67A که 15 وات تولید میکند، از 5V و 4A استفاده میکند که در نتیجه میتواند 20 وات توان تولید کند.

نکته ی دیگری در مورد نحوه ی شارژ شدن باطری های گوشی های هوشمند وجود دارد این است این باطری ها در دو مرحله شارژ میشوند. مرحله ی اول با نیروی زیادی شروع به شارژ باطری میکند تا زمانی که شارژ آن به حدود 80 در صد برسد. سپس در مرحله ی دوم نیرو را کمی کاهش داده تا شارژ باطری به آرامی تکمیل شود و این دلیل همان گفته ی سازندگان است که به طور مثال میگویند باطری محصول آنها به سرعت تا 80 در صد شارژ میشود یا تنها با 30 دقیقه شارژ میتوانید 8 ساعت از آن استفاده کنید و ... که در اینجا منظور آن ها مرحله ی اول شارژ شدن باطری یعنی همان 80 در صدی است که به سرعت شارژ میشود و حرفی از مرحله ی دوم که فرآیند شارژ شدن آهسته تر صورت میگیرد نمیزنند. گاهی اوقات 20 در صد نهایی فرآیند شارژ شدن ممکن است که 50 در صد از زمان شارژ شدن را به خود اختصاص دهد.

 

 

همان گونه که در نمودار بالا میبینید، فناوری VOOC بسیار سریع عمل میکند. Oppo F1 Plus ، گوشی هوشمندی که به فناوری VOOC مجهز شده است و از باطری 2850 میلی آمپر ساعتی برخوردار است تنها در 35 دقیقه 75 درصد شارژ شده است که بسیار خیره کننده است. زمان شارژ لازم از صفر تا 90 در این گوشی 45 دقیقه است و 1 ساعت و 9 دقیقه طول میکشد تا شارژ باطری این گوشی از صفر به صد در صد برسد که در اینجا میتوانیم اختلاف سرعت بین مرحله ی یک و دو فرآیند شارژ شدن را مشاهده کنیم. 45 دقیقه طول میکشد تا شارژ باطری از صفر به 90 در صد برسد اما ده در صد باقی مانده به 24 دقیقه زمان لازم دارد. اگر این امکان وجود داشت که سرعت در تمام مدت شارژ شدن ثابت و مانند مرحله ی اول باشد شاهد این بودیم که باطری  F1 Plus در 50 دقیقه از صفر به صد در صد میرسید که نسبت به 69 دقیقه ی فعلی اختلاف زیادی محسوب میشود.

 

دما:

یکی از چیزهایی که در هنگام شارژ کردن باطری ناخواسته تولید میشود، گرما است. این طور به نظر میرسد که زمانی که ما از ولتاژ بالاتری بهره میبریم، گرامی تولید شده نیز بیشتر میشود و شما باید انتظار افزایش دمای 8 درجه سلسیوس یا حتی بیشتر را در زمانی که از شارژ سریع استفاده میکنید که با مقدار 9V کار میکند، داشته باشید. اما یکی از جنبه های شگفت انگیز فناوری VOOC این است که دما را بسیار خوب مدیریت میکند و سرعت سیر صعودی افزایش دما را بسیار کند میکند. در جدول ذیل میتوانید تغییرات دمای چندین تلفن هوشمند را در هنگام شارژ کردن با هم مقایسه کنید.

 

همان طور که مشاهده میکنید، VOOC میتواند با نرخ شارژ شدن بسیار بالایی ( میلی آمپر ساعت بر دقیقه ) دو گوشی Oppo R7s و Oppo F1 Plus را شارژ کند و با این حال افزایش مقدار دما را در تنها 3 یا درجه ی سلسیوس حفط کند.

 

شارژ کردن باطری هنگام تماشای ویدئو

مطمئنا از میان شما کسانی بوده اند که در شرایطی قرار گرفته بودند که با گوشی خود در حال تماشای یک فایل ویدئویی بوده اند و همزمان اخطار کم بودن شارژ باطری نیز برای آن ها نمایان شده است و در این لحظه اگر شما به پریز برق دسترسی داشته باشید، گوشی را به شارژر وصل میکنید و به تماشای ویدئو ادامه میدهید اما مطمئنا متوجه کم شدن سرعت شارژ به طور محسوس میشوید. دلیل این مسئله همان چیزیست که در بالا گفتیم و زمانی که شما از سیستم شارژ سریع استفاده میکنید گرمای بیشتری تولید میشود. اما زمانی که شما یک فایل ویدئویی مشاهده میکنید یا بازی را انجام میدهید حرارت هم از CPU تولید میشود و هم از GPU و این به معنای این است که دو منبع همزمان در حال تولید حرارت هستند و این زمانیست که خطر اور هیتینگ یا همان داغی بیش از حد وجود دارد. در نتیجه گوشی هوشمند شما به طور اتوماتیک از سیستم شارژ سریع به سیستم شارژ معمولی سوئیچ میکند تا از بروز هرگونه مشکل احتمالی جلوگیری کند. یکی دیگر از ویژگی های خوب VOOC این است که حتی هنگام تماشای ویدئو نیز شارژ کردن را با نرخ سرعت معقولانه ای ادامه میدهد.

طبق مقایسه ای که بین فناوری های شارژ سریع کوالکام، VOOC اوپو، PumpExpress+ مدیاتک و توربو پاور موتورلا صورت گرفته است و زمانی که دو گوشی گلکسی نوت 5 سامسونگ و اوپو R7s با هم به رقابت پرداختند، در هر دو گوشی یک ویدئو از سایت یوتوب پخش میشود.  اوپو R7s در حالت نرمال 81 دقیقه زمان برای شارژ شدن به صورت کامل نیاز دارد و گلکسی نوت 5 به 97 دقیقه برای شارژ کامل نیاز دارد. هنگام شارژ شدن و پخش فایل ویدئویی اوپو R7s دقیقا همان 81 دقیقه زمان برای شارژ شدن به صورت کامل نیاز داشت در صورتی که گلکسی نوت 5 زمانی حدود 160 دقیقه را گرفت که به معنی افزایش زمان 65 در صدی است.

در تست دوم شارژ باطری گلکسی نوت 5، هواوی میت 8 و اوپو اف 1 پلاس را به حدود 4 یا 5 در صد رسانده و گوشی ها برای تست استریم ویدئو آماده شدند. هر سه گوشی به شارژر سریع خود متصل شدند و عملیات استریم ویدئو از یوتوب آغاز شد. پس از 30 دقیقه شارژ شدن در حالی که پخش ویدئو نیز ادامه داشت، شارژ گلکسی نوت 5 به 24 در صد میرسد و در همین حال شارژ هواوی میت 8 نیز با کمی امتیاز بهتر به 31 در صد میرسد در حالی که باطری اوپو اف 1 پلاس در این مدت 68 در صد شارژ میشود.

با توجه به ظرفیت باطری هر سه گوشی میتوان گفت باطری گلکسی نوت 5 حدود 600 میلی آمپر ساعت، هواوی میت 8 حدود 1000 میلی آمپر ساعت و باطری اوپو اف 1 پلاس نیز حدود 1824 میلی آمپر ساعت شارژ شده اند.

 

چکیده ی مقاله:

به طور خلاصه میتوان گفت که فناوری VOOC، یک سیستم شارژ بسیار سریع است و با وجود ویژگی ها و توانایی های این فناوری مطمئنا یکی از بهترین های حال حاضر بازار گوشی های هوشمند است. همان گونه که مشاهده کردید این سیستم سرعت خود را در شارژ کردن دو گوشی اوپو R7s و F1 پلاس که هر دو از این فناوری پشتیبانی میکنند به رخ رقبا کشید. اما ویژگی های دیگری نیز در VOOC وجود دارد که باعث تمایز این فناوری با دیگر فناوری ها شده است. نتیجه ی تست VOOC بر روی گوشی های سازگار با این سیستم این بود که VOOC در هنگام شارژ گرمای زیادی تولید نمیکند. همچنین VOOC احتمالا تنها سیستم شارژ سریعی است که حتی هنگام تماشای فایل های ویدئویی نیز باطری گوشی را با سرعت قابل قبولی شارژ میکند.

نظر شما درباره ی VOOC و عملکرد آن چیست؟


وبسایت پی سی تک | تخصصی ترین مرکز جمع آوری و ارایه اخبار ، آموزش و مطالب دنیای آی تی و فناوری می باشد . هدف ما در این سایت ارایه برترین مطالب در حوزه فناوری اطلاعات و تکنولوژی می باشد و سعی ما در این است که از برترین و معتبرترین پایگاههای اینترنتی ایران و جهان جدیدترین اخبار و آموزشها را در اختیار کاربران قرار دهیم و روز به روز بر تعداد منابع ما افزوده خواهد شد .


مشاهده منبع خبر
رای:
1
هر آنچه که درباره ی Honor V8 می دانیم | P30Tech
نسخه بتا اینستاگرام در دسترس کاربران ویندوزفون قرا...

محبوبترین مطالب

ددپول  Deadpool (رایان رینولدز) ابر قهرمانی است بسیار شوخ، او پیش از اینکه یک ابرقهرمان باشد یک نظامی بود که دچار یک بیماری لاعلاج میشود و تصمیم میگیرد توسط کسانی که مدعی هستند میتوانند بیماری او را د...
ایسوس در زمان رونمایی از لپ‌تاپ، گوشی هوشمند و روبات خود حرفی از هدست واقعیت مجازی به میان نیاورد. اما این کمپانی هدست "ASUS VR" را هم امروز در معرض دید...
یکی از جالب‌ترین ویژگی‌های روبات ZenBo، امکان اتصال به دستگاه‌های هوشمند درون خانه و وسایل سنتی فناوری است. شما به کمک این روبات می‌توانید م...
امروز رسما نمایشگاه کامپیوتکس تایوان کار خود را آغاز کرد و کمپانی ها از جدیدترین فناوری ها و محصولات خود در این گردهمایی بزرگ و مهم رونمایی میکنند. بدون شک ایسوس همواره یکی از فعال ترین کمپانی های فعا...