پتنت جدید مزدا؛ پیشرانه دوار توربو شارژ شده | P30Tech


                                                پتنت جدید مزدا؛ پیشرانه دوار توربو شارژ شده

مزدا طرح جدیدی برای هوای ورودی و خروجی پیشرانه دوار (وانکل) خود پیشنهاد داده است که برای توربوشارژر بسیار مناسب است. هر چند بازار پیشرانه‌های دوار خیلی داغ نیست ولی احتمال دارد که با این پتنت جدید، کمی رونق یابد. در ادامه با زومیت همراه باشید تا از طرح جدید مزدا با خبر شوید.


آخرین باری که مزدا اقدام به فروش توربوشارژر برای پیشرانه‌های دوار کرد به سال ۱۹۹۵ باز می‌گردد که مربوط به نسل سوم RX-7، خودرویی که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، است (RX-8 که همواره یاد پیشرانه‌های دوار را تا سال ۲۰۱۲ زنده نگه می‌داشت، اما هرگز توربو شارژ نشده بود). خودروسازان دوستداران خود را با طرح‌های مفهومی جدید و شایعات در مورد بازگشت (Wankel) به پیشرانه‌های دوار اذیت می‌کنند، ولی اغلب اوقات به دلیل مصرف سوخت بالا و آلایندگی زیاد از ورود پیروزمندانه موتورهای احتراقی دوار به بازار جلوگیری به عمل می‌آید.

مزدا

اما اخیراً مزدا به خودروسازان نشان داد که با تغییرات در طراحی می‌تواند گزینه پیشرانه‌ی دوار توربو شارژ شده را به خودرو اضافه کند، بنابراین امیدها کمی قوت گرفته است.

پتنتی که در آگوست سال ۲۰۱۵ به ثبت رسیده و چند هفته گذشته در معرض عموم قرار گرفته است، نشان می‌دهد که تعویض طرح (layout) هوای ورودی و گاز خروجی می‌تواند برای نصب توربو شارژر بسیار کارآمد باشد. طراحی جدید، راهگاه خروجی هوا (یا گازهای حاصل از احتراق) را در بالای پیشرانه‌ی احتراقی قرار داده است و راهگاه ورودی هوا را نیز به شکل مستقیم و از زیر محفظه موتور پیش بینی کرده است.

پیشرانه دوار-مزدا

جهت ورودی و خروجی هوا ۱۸۰ درجه نسبت به طرح قدیم تغییر چیدمان داشته است. این نتیجه بر اساس آزمایش‌های طولانی مزدا بر روی موتورهای دوار حاصل شده است. همان‌طور که در پتنت اشاره شده است، خروجی هوا به یک صاف کن (straighter) وصل می‌شود و سپس از طریق یک مسیر کوتاه به توربو شارژر متصل می‌شود. این عمل موجب پاسخ سریع توربو شارژر و تبدیل پر بازده هوای گرم خروجی به انرژی توربو می‌شود. البته اشغال فضای کمتر موتور احتراق داخلی و قدرتمندتر شدن سیستم ونکل از دیگر مزایای این طرح است.

پیشرانه دوار-مزدا

مطرح شدن این پتنت به معنای بازگشت دوباره پیشرانه‌های دوار نیست. موانع بسیاری برای رونق این پیشرانه‌ی احتراقی مثلثی شکل وجود دارد، چالش‌هایی که سال‎ها مزدا را سر در گم کرده است. این در حال است که سازندگان موتورهای احتراقی پیستونی با وجود طرح hot–inside–vee توربو شارژرها موفقیت‌های بزرگی بدست آورده‌اند؛ این طرح توربو شارژر را به راهگاه خروجی هوا پیشرانه‌های معمول پیستونی نزدیک می‌کند. این مجموعه به کوچک سازی اجتناب ناپذیر پیشرانه پیستونی کمک شایانی می‌کند و با پاسخ‌های سریع‌تر پدال گاز، گشتاور شگفت انگیز تولید خواهد شد و بهبود مصرف سوخت بدون کاهش توان پیشرانه در دستور کار قرار خواهد گرفت.

مزدا


وبسایت پی سی تک | تخصصی ترین مرکز جمع آوری و ارایه اخبار ، آموزش و مطالب دنیای آی تی و فناوری می باشد . هدف ما در این سایت ارایه برترین مطالب در حوزه فناوری اطلاعات و تکنولوژی می باشد و سعی ما در این است که از برترین و معتبرترین پایگاههای اینترنتی ایران و جهان جدیدترین اخبار و آموزشها را در اختیار کاربران قرار دهیم و روز به روز بر تعداد منابع ما افزوده خواهد شد .


مشاهده منبع خبر
رای:
1
درونگرا ها درباره همکاران برونگرای خود چه فکری می ...
درآمد HTC در ماه مارس هم روندی نزولی داشته است | P...

محبوبترین مطالب

ددپول  Deadpool (رایان رینولدز) ابر قهرمانی است بسیار شوخ، او پیش از اینکه یک ابرقهرمان باشد یک نظامی بود که دچار یک بیماری لاعلاج میشود و تصمیم میگیرد توسط کسانی که مدعی هستند میتوانند بیماری او را د...
چگونه ریاضیدانان بزرگ همانند استفان هاوکینگ و آلبرت اینشتین چگونه می‌توانند مسیر خود را از درک مفاهیم اساسی ریاضی شروع کنند و در نهایت به جایگاهی برسند که ...
یکی از جالب‌ترین ویژگی‌های روبات ZenBo، امکان اتصال به دستگاه‌های هوشمند درون خانه و وسایل سنتی فناوری است. شما به کمک این روبات می‌توانید م...
ایسوس در زمان رونمایی از لپ‌تاپ، گوشی هوشمند و روبات خود حرفی از هدست واقعیت مجازی به میان نیاورد. اما این کمپانی هدست "ASUS VR" را هم امروز در معرض دید...