مقیم شهری کوچک اما با ایده های بزرگ؛ نگاهی بر سازمان Imec و فعالیت های آن در صنعت چیپ | P30Tech


تکنولوژیسایر شرکت‌هاشرکت‌ها

مقیم شهری کوچک اما با ایده های بزرگ؛ نگاهی بر سازمان Imec و فعالیت های آن در صنعت چیپ

مقیم شهری کوچک اما با ایده های بزرگ؛ نگاهی بر سازمان Imec و فعالیت های آن در صنعت چیپ

اگر به شهر آرام و مملو از سکوت Leuven در بلژیک سفر کنید، چندین قرن تاریخ را در آن خواهید دید؛ خیابان هایی که سنگ فرش شده اند و سقف های شیروانی که با آجرهای قرمز رنگ شان هر عابری را به تماشا دعوت می کنند.

در این شهر به راحتی می توانید گروه های بزرگ دانشجویان دانشگاه قدیمی Leuven (تاسیس شده به سال 1425 میلادی) را ببینید که در کافه های حول میدان اصلی گرد هم جمع شده اند و با یکدیگر راجع به مباحث و موضوعات مختلفی بحث می کنند.

اما همه بناها و ویژگی های شهر هم قدیمی نیستند. درست در بیرون از مرکز این شهر که به قرون وسطی تعلق دارد، حدودا 2400 محقق گرد هم آمده اند و تلاش دارند که با هم در مورد چیپ هایی که قلب تپنده زندگی دیجیتالی یک دهه آتی مان را می سازند، به تبادل نظر بپردازند.

این پژوهشگران در Imec کار می کنند؛ سازمانی که بر پایه همکاری و تعاون شکل گرفته است. در اینجا تولید کنندگان چیپ شامل سامسونگ و اینتل، معمولا با محققان دانشگاهی و کارکنان خود Imec جلسه می گذارند تا دریابند که چگونه روند پیشرفت قابل توجه صنعت چیپ های کامپیوتری را ادامه دار کنند.

Luc Van den hove مدیرعامل سازمان Imec، در حالی که میزبان خبرنگار سایت سی نت در دفتر خود واقع در بالاترین طبقه یک برج بود در این باره گفت: برای یک شرکت غیرممکن است که به تنهایی صنعت چیپ را به جلو ببرد.

شاید امکان پخش فیلم از طریق لپ تاپ شخصی تان یا حتی فراخوانی خودرو با آیفون برایتان کارهای پیش پا افتاده و کم اهمیتی به نظر برسند اما باید بدانید که پایه و مبنای بسیاری از این پیشرفت ها در شرکت Imec  بنا نهاده شده است.

صنعت الکترونیک همه ساله زندگی ما را به شدت دستخوش تغییر می کند و این وظیفه Imec است که آینده بشر را مملو شگفتی نماید.

20160311-imec-belgium-002-w600-h600

20160311-imec-belgium-003-w600-h600

20160311-imec-belgium-004-w600-h600

20160311-imec-belgium-005-w600-h600

20160311-imec-belgium-006-w600-h600

20160311-imec-belgium-007-w600-h600

20160311-imec-belgium-008-w600-h600

20160311-imec-belgium-009-w600-h600

 

کوچک کردن مدارها

Imec معرف مسیری است که صنعت چیپ دنبال خواهد کرد و یکی از پروژه های فعلی آن کوچک کردن مدارهای الکترونیکی در دستگاه های مختلف است تا حتی اسمارت واچ ها و هدست های واقعیت افزوده نیز توان پردازشی پیدا کنند.

این سازمان همچنین به صورت پیوسته و فزاینده تلاش دارد، تکنولوژی چیپ را به صنایعی بیاورد که با آن آشنایی ندارند و به همین خاطر است که مدتی دست به کار توسعه چیپ های ویژه ماشین های خودکار و هدست های پایشگر سلامت شده است.

البته در روزهای نخست شکل گیری صنعت چیپ، نیاز به ایجاد یک فضای گردهمایی نظیر Imec زیاد هم احساس نمی شد اما هرچه این صنعت بزرگ تر می شود، تصمیم گیری در مورد مسائل و موضوعات کلیدی در آن هم دشوارتر می گردد و برای نمونه به سختی می توان راهکارهای مربوط به کوچک تر کردن چیپ ها و تاسیس کارخانجات تولید آنها را تدوین نمود.

رسم اینتل بر این بود که هر دو سال یکبار مدارهای چیپ های تولید اش را کوچک نماید اما حالا این پروسه را هر سه سال یکبار انجام می دهد.

چیپ های امروزی از چنان قطعات الکترونیکی کوچکی استفاده می کنند که می توان بالغ بر 700 عدد از آنها را در داخل یک تار موی انسان جای داد و طبق قانون مور، این چیپ ها در آینده باز هم کوچک تر خواهند شد. قانون یاد شده در واقع پیش بینی گوردون مور یکی از بنیانگذاران اینتل است دال بر آنکه هر دو سال یکبار توان پردازشی چیپ ها دو برابر می شود.

به این ترتیب، تا سال 2024 میلادی می توان بیش از 5 هزار قطعه را در فضایی به ضخامت یک تار مو جای داد. اما یکی از بخش های کلیدی از تحقیقات این شرکت به پالایش قطعات الکترونیکی مربوط می شود و البته اتفاقاتی که قرار است در آینده رخ دهد.

دیوید کانتر تحلیلگر گروه Linley در این باره گفت: ما تلاش داریم که جایگزین مناسبی را برای سیلیکون پیدا کنیم و لازم است که برای ارائه تکنولوژی های مقرون به صرفه با هم همکاری داشته باشیم. در واقع، همه ما از تجهیزاتی یکسان استفاده می کنیم و با مشکلات مشابهی گریبانگیر هستیم.

اتاق ایزوله جدید

20160311-imec-belgium-014-w600-h600

20160311-imec-belgium-010-w600-h600

20160311-imec-belgium-011-w600-h600

20160311-imec-belgium-012-w600-h600

20160311-imec-belgium-013-w600-h600

Imec برای پیشبرد تحقیقات خود در ماه جاری از یک اتاق ایزوله جدید پرده برداشت که با بودجه ای 1.1 میلیارد دلاری تاسیس شده؛ فضایی گسترده و تمیز که هم اندازه با یک زمین فوتبال است.

البته این اتاق فعلا خالی است اما قرار شده به زودی با تجهیزاتی پر شود که دانشمندان آن برای مینیاتوری کردن هر چه بیشتر تراشه ها به آن نیاز دارند.

Imec پیشتر دو اتاق ایزوله داشت اما سالن افتتاح شده جدید برای توسعه چیپ هایی که پیش بینی شده در سال 2020 و پس از آن وارد بازار شوند بسیار حیاتی و کلیدی است.

از تجهیزات این اتاق نیز قرار است برای کشف مواردی استفاده شود که تنها یک دانشجوی دکترای رشته کامپیوتر به آنها علاقه دارد و از سیم های نانو گرفته تا لیتوگرافی فرابنفش و اسپرونتیک را در بر می گیرد.

البته شاید با این عبارات آشنایی نداشته باشید اما در نهایت به خاطر نقشی که در هوشمند سازی هر چه بیشتر تلفن های همراه و ورود مغزهای محاسباتی به ماشین های خودران ایفا می کنند، دید جامعی نسبت به آنها پیدا خواهید کرد.

Aaron Thean نایب رئیس بخش فرایندهای کاری تولید چیپ Imec در این باره گفت: ماموریت ما ساخت قطعاتی است که به تحقق قانون مور می انجامند و Imec نخستین جایی است که می توانیم این اتفاق را در آن دنبال کنیم.

اما از آن جهت به این سالن اتاق ایزوله گفته می شود که هرگونه ذرات گرد و غباری که ممکن است فرایند حساس تولید چیپ را تحت تاثیر قرار دهد، پاکسازی می کند.

البته اغلب چیپ های تولیدی به صورت مهر و موم شده درون محظه هایی تمیز تر از این نگهداری می شوند که ابعادی به اندازه کامیون دارند، با این همه، کارکنان باید با پوشیدن توری های مو و لباس های ویژه از برخورد هرگونه مو یا ذرات ریز مخصوص به پوست خود روی کار جلوگیری کنند.

imec-autofocus-contact-lens-w600-h600

imec-blood-scanning-chip-w600-h600

imec-hyperspectral-crop-analysis-w600-h600

imec-hyperspectral-food-scanning-w600-h600

imec-self-driving-car-radar-chip-w600-h600

imec-solar-cells-in-windows-w600-h600

دولت بلژیک در زمان تاسیس  Imec در سال 1984 میلادی، بودجه مورد نیاز برای راه اندازی آن را ارائه نمود. اما تقریبا همزمان با این اتفاق، شرکای صنعتی کار تامین بخش اعظمی از بودجه این کار را که هر سال هم افزایش یافته و در سال 2015 به رقم 470 میلیون دلار رسید را بر عهده گرفتند. در مقابل اما بودجه تحقیقاتی اینتل در حدود 11.5 میلیارد دلار است.

حالا این سازمان بلژیکی تلاش دارد تا به قلمروهای تازه ای ورود پیدا کند؛ جایی که محققان تخصصی در مورد چیپ ندارند. سلامت یکی از این حوزه هاست که در آن، تکنولوژی چیپ می تواند پروسه انجام آزمایش های خونی، تست دی ان ای، کشف داروهای جدید و پایش سلامت را دگرگون نماید.

صنعت خودرو نیز یکی دیگر از این موارد است چراکه در آن چیپ ها اهمیت ویژه ای برای سیستم های راداری و حسگرها دارند.

امسال Imec از الحاق خود با یک مرکز تحقیقاتی دیگر در بلژیک به نام iMinds خبر داد که 1000 پژوهشگر دارد و تمرکز ویژه اش را روی نرم افزار قرار داده.

Van den hove در پایان اظهار داشت: در این صنعت اگر رشد نکنید، مرده اید و Imec همواره تلاش دارد تا خود را از نو بازسازی کند.


وبسایت پی سی تک | تخصصی ترین مرکز جمع آوری و ارایه اخبار ، آموزش و مطالب دنیای آی تی و فناوری می باشد . هدف ما در این سایت ارایه برترین مطالب در حوزه فناوری اطلاعات و تکنولوژی می باشد و سعی ما در این است که از برترین و معتبرترین پایگاههای اینترنتی ایران و جهان جدیدترین اخبار و آموزشها را در اختیار کاربران قرار دهیم و روز به روز بر تعداد منابع ما افزوده خواهد شد .


مشاهده منبع خبر
رای:
1
علت استقبال بالا از گلکسی S7 سامسونگ چیست؟ | P30Te...
مایکروسافت نسخه ۶۴ بیتی ویندوز ۱۰ مخصوص دستگاه‌های...

محبوبترین مطالب

ددپول  Deadpool (رایان رینولدز) ابر قهرمانی است بسیار شوخ، او پیش از اینکه یک ابرقهرمان باشد یک نظامی بود که دچار یک بیماری لاعلاج میشود و تصمیم میگیرد توسط کسانی که مدعی هستند میتوانند بیماری او را د...
چگونه ریاضیدانان بزرگ همانند استفان هاوکینگ و آلبرت اینشتین چگونه می‌توانند مسیر خود را از درک مفاهیم اساسی ریاضی شروع کنند و در نهایت به جایگاهی برسند که ...
ایسوس در زمان رونمایی از لپ‌تاپ، گوشی هوشمند و روبات خود حرفی از هدست واقعیت مجازی به میان نیاورد. اما این کمپانی هدست "ASUS VR" را هم امروز در معرض دید...
یکی از جالب‌ترین ویژگی‌های روبات ZenBo، امکان اتصال به دستگاه‌های هوشمند درون خانه و وسایل سنتی فناوری است. شما به کمک این روبات می‌توانید م...