تولید پوست مصنوعی با حس لامسه بسیار قوی توسط دانشمندان چینی | P30Tech


تکنولوژیعلم و دانش

تولید پوست مصنوعی با حس لامسه بسیار قوی توسط دانشمندان چینی

تولید پوست مصنوعی با حس لامسه بسیار قوی توسط دانشمندان چینی

سالهاست که محققان به دنبال کشف راهکار مناسب برای شبیه سازی احساس لامسه در ربات ها هستند و تاکنون هم هر نمونه ای که ساخته شده یا مراحل تولید بسیار پیچیده یا هزینه بالائی به دنبال داشته.

اما اکنون یک تیم تحقیقاتی چینی نوعی فناوری ارزان تر و ساده تر تولید کرده اند که به ادعای خودشان، فرصت های بی سابقه ای را در زمینه هوش مصنوعی رقم می زند.

دشوارترین مرحله از ساخت پوست مصنوعی، القای حس به آن است. تولید پوست با حساسیت لامسه ی بسیار پائین کاملا آسان به نظر می رسد اما افزایش میزان حس لمسی عمدتا به افزایش الکترودها نیازمند است که منجر به افزایش هزینه و حتی ضخیم تر شدن پوست می گردد و از این رو چندان مقرون به صرفه نخواهد بود.

برای پیشگیری از چنین مشکلاتی، تیم چینی یاد شده روشی را اختراع نموده اند که در آن، پوست با استفاده از القای الکترواستاتیکی می تواند موقعیت تماس و میزان فشار را تشخیص دهد؛ از این فناوری در دیوایس های شارژ بی سیم هم استفاده می گردد.

این فناوری، هر گونه تغییر در میدان الکتریکی را وقتی میدان الکتریکی دیگری از کنار آن عبور می کند، اندازه گیری می نماید و به لطف آن میتوان پوست هایی با ضخامت بسیار باریک ساخت که فقط 4 الکترود در خود دارند؛ از همین رو تکنولوژی ارائه شده توسط دانشمندان چینی در مقایسه با نمونه های اولیه دیگر از پوست های مصنوعی که حداکثر 36 الکترود دارند، پیشرفت قابل ملاحظه ای به شمار می رود.

میزان حساسیت این پوست به اندازه ای بالاست که می تواند نشستن زنبور عسل را روی خود تشخیص دهد.

از همه جالب تر اینکه این اختراع قادر است انرژی مکانیکی ربات را گرفته و به عنوان نیروی فعالیت خود استفاده کند، به این مفهوم که به باتری یا وسیله شارژی دیگری در این زمینه نیازی نیست.

به لطف چنین اختراعاتی می توان امید داشت افرادی که عضوی از بدن خود را از دست داده اند، بتوانند از اندام های مصنوعی با توان درک و تشخیص حس های لامسه بهره بگیرند. به طور مثال، از این پوست برای دست های مصنوعی که به سیستم عصبی بدن وصل می شود، می توان استفاده کرد.


وبسایت پی سی تک | تخصصی ترین مرکز جمع آوری و ارایه اخبار ، آموزش و مطالب دنیای آی تی و فناوری می باشد . هدف ما در این سایت ارایه برترین مطالب در حوزه فناوری اطلاعات و تکنولوژی می باشد و سعی ما در این است که از برترین و معتبرترین پایگاههای اینترنتی ایران و جهان جدیدترین اخبار و آموزشها را در اختیار کاربران قرار دهیم و روز به روز بر تعداد منابع ما افزوده خواهد شد .


مشاهده منبع خبر
رای:
1
مشکل سازندگان تراشه: کاهش میزان فروش کامپیوتر، تبل...
اظهارات مدیر عامل فیات-کرایسلر در خصوص موفقیت تسلا...

محبوبترین مطالب

ایسوس در زمان رونمایی از لپ‌تاپ، گوشی هوشمند و روبات خود حرفی از هدست واقعیت مجازی به میان نیاورد. اما این کمپانی هدست "ASUS VR" را هم امروز در معرض دید...
ددپول  Deadpool (رایان رینولدز) ابر قهرمانی است بسیار شوخ، او پیش از اینکه یک ابرقهرمان باشد یک نظامی بود که دچار یک بیماری لاعلاج میشود و تصمیم میگیرد توسط کسانی که مدعی هستند میتوانند بیماری او را د...
یکی از جالب‌ترین ویژگی‌های روبات ZenBo، امکان اتصال به دستگاه‌های هوشمند درون خانه و وسایل سنتی فناوری است. شما به کمک این روبات می‌توانید م...
 به تازگی سازندگان سری F1 یعنی اعضای شرکت بازی سازی Codemasters هواداران مسابقات سالانه ی فرمول یک را از دلتنگی نجات داده و به معرفی رسمی جدید ترین نسخه از این مجموعه یعنی بازی F1 2016 پرداخته اند. اث...